‘KOVALA’ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI!

0
904
Türkiye’nin ilk rap filmi ‘Kovala’ oyuncuları, çekimleri bitirmelerini setin son günü pasta keserek kutladıktan sonra afiş çekiminde tekrar bir araya geldi. Vizyona için gün sayan filmin oyuncularından Hande Soral ağır grip geçirdiği için çekimlere katılamazken, Dağra Solmaz (Stabil), Ozan Akbaba ve Melis Sezen, oyuncu arkadaşlarına ‘geçmiş olsun’ dileklerini ilettikten sonra film ile ilgili duygularını paylaştılar.

Hayallerinin peşinden koşan bir rap’çinin (Stabil), bir beyaz yakalı ile (Ozan Akbaba) karşılaşması sonucu birbirlerine tutunarak yarattıkları başarı öyküsünü konu alan filmde Merve karakterine hayat veren Melis Sezen, çok farklı bir karakter ile beyazperdede olacağını söyledi. Sezen, “Merve sokakta büyümüş, iç dünyası karmaşık bir kız. Dağra’ya karşı platonik bir aşk besliyor. Söylemeye cesaret edememiş, içinde besliyor aşkını… Duygularını da söz yazarak ifade etmeyi tercih ediyor. Değişik bir dünyası var” diyerek, oynadığı karakterin kendisini de ters köşeye yatırdığını söyledi. ‘Kovala’nın çekimlerine kadar kulağına iyi gelen tüm şarkıları dinlediğini belirten güzel oyuncu, “Şimdi Stabil’i dinliyorum. Rap dünyasının içine dalmış gibi hissediyorum” şeklinde konuştu.

‘Rap’çiler modern dünyanın filozofları’

Televizyon izleyicisinin dizilerinden tanıdığı ve çok sevdiği Ozan Akbaba ise, “Rap dünyası öncelikle çok ilginç bir dünya. Benim de öğrenmek istediğim bir dünyaydı. Modern düşünürlerin bu dünyaya ait olduğunu düşünüyorum. Özellikle Dağra ile tanışıp, samimi olduktan ve fikirlerini sorma fırsatı bulabildikten sonra, düşündüğünü çok rahatlıkla söyleyebilme dürüstlüğünde olduğunu gördüm.  Rap, çok dürüst insanların olduğu bir mecra. Hepsi içlerinden ne geçiyorsa onu söylüyorlar. Özellikle modern dünyanın düşünürleri ve filozofları dememin sebebi de o. Fikirlerini çok rahatlıkla açıklıyorlar. Kendilerine özgün fikirleri var ve bunu çok edebi bir dille yapıyorlar. Bence tamamen özgün bir sanat. Ucundan da olsa bu dünyaya girebildiğim için çok mutlu oldum ve keyif aldım” dedi.

‘Bu kadar iyi iş çıkartacağını düşünmüyordum’

İster rap dinleyicisi olsun isterse olmasın, ‘Kovala’yı izleyenlerin sinema salonundan çok mutlu ayrılacaklarının altını çizen Akbaba, rap müzikteki çekiciliğin aynı şekilde filminde de yakalanabileceğini söyledi. Film kadrosuna dahil olmadan önce de rap dinlediğini ifade eden Akbaba, ’ın da işini özveri ve kalite ile yapmasından dolayı hayranlığını ifade etti. Stabil’in (Dağra Solmaz) oyunculuğunu da değerlendiren Akbaba, “Oyuncuların oyunculuk yapacağına illa ki idrak edersin. Dağra’nın bu kadar iyi iş çıkartabileceğini düşünmüyordum. Hemen hemen bütün sahnelerim Dağra ile birlikteydi. Benim diyen oyuncuya taş çıkartacak kadar başarılı bir oyunculuk sergiledi” diyerek, arkadaşına tam not verdi.

‘Hem müziğim hem kendim adıma gururluyum’

Filmin başrol oyuncusu ve rap dünyasının sevilen ismi Dağra Solmaz ise, “Yıllarca koşturduk ve bu günlere geldik. Şimdi Türkiye’nin ilk rap filmi içinde yer almak çok güzel. Hem müziğim hem de kendi adıma çok gururluyum. Film süresince güzel insanlarla çalıştık ve güzel dostluklar edindik. Çok korktuğum ve yapamayacağımı düşündüğüm şeyi yapmaya gayret ettim. Ve ortaya çok güzel bir iş çıktı” diye konuştu.

‘İnsanlar yıllarca içi boş şarkılar dinledi’

Türkçe rap müziğinin yükselişe geçmesi ile ilgili fikirlerini de paylaşan Dağra Solmaz, “Yıllarca içi çok boş şarkılar dinledi insanlar. Bir mana aramaya başladılar. Bence Türkçe rap’in yükselişinin sebebi bu. Bu yükselişin de geçici olmadığını söylemeliyim. Beş sene önce demiştik, beş sene sonra Türkçe rap çok yükselişte olacak diye… Bundan beş sene sonra da bunun 5-10 katı fazla olacak bu ivme” diyerek, iddiasını ortaya koydu.

Ünlü rapçilerden destek

Taff, Wovie, RetroPro ve Dmc&Netd ortak yapımcılığında, 17 Nisan’da izleyicisi ile buluşacak filmde Burak Kuka yönetmen koltuğunda oturuyor. Rap dünyasının çok önemli isimlerinden Killa Hakan, Şehinşah, Patron, Sansar Salvo, Ati242, Canbay & Wolker, Uzi, Rozz Kalliope, Kubilay Karca ve Muşta da filmde konuk oyuncu olarak yer alarak Türkiye’nin ilk rap filmi için ‘destek’ mesajı vermiş oldu.