İstanbul için beklenen kar yağışında ortalama 5 cm kar göreceğiz

0
595
İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, perşembe ve cumartesi günü İstanbul'da kar yağışı görüleceğini belirterek, "Birçok noktada ortalama 5 santimlik bir kar yağacak gibi görünüyor" dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Model sonuçlarına dayanarak tahminim bilhassa perşembe ve cumartesi günü İstanbul’da kar yağışını göreceğiz. Yani İstanbul beyaza bürünecek diye tahmin ediyorum. Belli noktalarda daha yoğun olabilir ama genel anlamda en azından 3-4 santimlik kar yağışı görünüyor. Bazı noktalarda 10 santim de olabilir ama birçok noktada ortalama 5 santimlik bir kar yağacak gibi görünüyor” dedi.

“BİRÇOK NOKTADA ORTALAMA 5 SANTİM KAR GÖRECEĞİZ”

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine ve uzmanlara göre, İstanbul’da beklenen kar yağışı perşembe günü başlayacak.

Perşembe günü İstanbul’un beyaza bürüneceğini ifade eden Toros, “Bir İstanbullu olarak ben de artık sabırsızlıkla kar yağışını bekliyorum. Çünkü artık kar hayatımızda vazgeçilmez. Ve maalesef bu sene, bugün 4 Şubat olmasına rağmen hala kar yağmadı ama sistemler, atmosfer sayısal modellere göre, şu anda Türkiye üzerinden bilhassa Karadeniz’den gelen yağışlı sistem var, Balkanlar’dan gelen serin ve yağışlı bir sistem var. Yarın bol miktarda yağış bırakacak görünüyor Marmara Bölgesi’nde, Lodos hakim ama çarşambayı perşembeye bağlayan gece sistem biraz Karadeniz’e doğru ilerleyeceği için artık poyraz gelmeye başlıyor ve sıcaklıklar Perşembe sabahı 1 derecelere düşecek gibi görünüyor. Dolayısıyla, İstanbul için 0-1 derece kar anlamına geliyor. Yani Perşembe günü şu andaki atmosferik sayısal modellere göre ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre kar bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Beklenen kar yağışı İstanbul’da beyaz örtü oluşturacak kadar kuvvetli olacak mı?” sorusuna ise Hüseyin Toros, “Aslında bu kar cuma ve bilhassa cumartesi günü de kendini gösterecek gibi görünüyor. Dolayısıyla, benim model sonuçlarına dayanarak tahminim bilhassa perşembe ve cumartesi günü İstanbul’da kar yağışını göreceğiz. Yani İstanbul beyaza bürünecek diye tahmin ediyorum. Belli noktalarda daha yoğun olabilir ama genel anlamda en azından 3-4 santimlik kar yağışı görünüyor. Bazı noktalarda 10 santim de olabilir ama birçok noktada ortalama 5 santimlik bir kar yağacak görünüyor” diye cevap verdi.

“14-15 ŞUBAT’TA DA KAR YAĞIŞI OLABİLİR”

Şubat ve mart aylarında kar yağışlarının olup olmayacağı ile ilgili ise Toros, “Meteorolojik tahminlerin 3 günden sonra tutarlılığı azalmaktadır biliyorsunuz, tabii ki sürekli sistemler geliyor. Aslında kar yağışı derken biz İstanbul’u konuşuyoruz ama Anadolu’da kar yağıyor. İstanbul için konuşursak, yine sistem gelişleri var ama hep sınır değerlerde geliyor. Örneğin bir sonraki haftada yani ayın 14’ü, 15’i gibi yine bir sistem gelişi var ama şu an kar gelir ya da gelmez demek çok erken olur” ifadelerini kullandı.