Fareler ve İnsanlar 16 Şubat saat 19:00’da Profilo Kültür Merkezinde

0
895
“HERŞEY GİBİ TİYATRO İZLEYİCİSİ DE HIZLI TÜKETİM KÜLTÜRÜNDEN ETKİLENMİŞ DURUMDA… “

“TİYATRO ALGISI SKEÇ KOLAJLARINA İNDİRGENMİŞ DURUMDA…”

Nobel edebiyat ödüllü yazar John Steinbeck‘in ölümsüz romanı “Fareler ve İnsanlar”, Dionysos Tiyatro’nun yorumuyla ve Erdem Topuzun yönetmenliğiyle sahnede…

Oyunun başrollerinden Lennie Small karakterini canlandıran ve başarılı performansı ile adından söz ettiren Işık Tolgay bu seneki tiyatro ödüllerinde ciddi adaylardan biri olarak gösteriliyor.

Sanattan iş dünyasına oradan tekrar sanat yaşamına dönen deneyimli iş insanı ve oyuncu Işık Tolgay, canlandırdığı karakter ile ilgili şunları söyledi. “Lennie Small fiziksel olarak büyük ve güçlü ancak zekası geri kalmış bir kocaoğlan. Bütün sevgisini yumuşak şeylerden alıyor ve hayattaki tek dostu George onun için herşeyden değerli. Lennie’nin hayalinde milyonlarca tavşanın olduğu bir çiftlik var ama tavşan bulamadığı zaman da farelerle yetinmeye çalışıyor. Hayatta da hayallerimize ulaşamadığımız zaman elimizdekilerle yetinmek zorunda kalmamız gibi.”

Günümüz tiyatro seyircisinin konsantrasyon süresinin en fazla iki saat onbeş dakika olduğunu belirten Işık Tolgay, hızlı tüketim toplumunun hayatın heryerini etkilediği gibi tiyatroyu da etkilediğini söyledi. Bir özel tiyatro olarak “Fareler ve İnsanlar” gibi bir başyapıtı orjinaline bağlı kalarak üç saat olarak oynamanın bir cesaret işi olduğunu belirtti. Ancak oyun sonunda insanların eksilmeyen ilgisinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

“Hızlı bir tüketim çağında yaşıyoruz… Birçok şey hızlı ve yüzeysel… İlişkiler, aşklar, yemek, izlediklerimiz bile kısa kısa… youtube videoları gibi… tiyatro algısı bile son zamanlarda skeç kolajlarına indirgendi… zamanla yarışıyor insanlar… nereye koşuyoruz? nereye yetişemiyoruz? … İnsanlar kalitesizliğe ve yüzeyselliğe alıştırılıyor ister istemez… İnsanın hakkıdır kaliteyi ve doğru olanı yaşaması…

“Tüm bunlara rağmen bir sanatçı olarak görevlerinin kaliteli olanı doğru şekilde izleyicilere aktarmak bilincinde olduklarını “ belirten Işık Tolgay, Dionysos Tiyatro’nun yepyeni projelere hazırlandığının da müjdesini verdi.

Fareler ve İnsanlar
16 Şubat saat 19:00’da Profilo Kültür Merkezi (Mecidiyeköy)
22 Şubat saat 19:00’da Atacan Sanat Merkezi (Kozyatağı)