Eğlencenin başkentinde gürültü tartışması

0
968
Muğla’nın Bodrum ilçesi Belediye Başkanlığına bir yıl önce seçilen Ahmet Aras, yaz aylarında nüfusu iki milyona çıkan ilçede şikayetlere neden olan gürültü kirliliğinin önüne geçmek için bazı önlemler aldı. Bodrum’da canlı müzik yayını yapılabilecek restoran ve ruhsat verilecek eğlence mekanlarının bölgeleri yeniden belirlendi.

Bodrum Belediyesi’nin Aralık ayı meclis toplantısında Bodrum Yarımadası’nda gürültü kirliliğinin önlenmesi, içki ruhsatı verilen sınırların dışına çıkan işletmelerin önüne geçilmesi için aldığı kararlar yeni turizm sezonu öncesinde hayata geçiriliyor. Türkiye’de “Eğlence tatilinin başkenti” olarak bilinen Bodrum’da yeni kararlara destek veren de oldu, tepki gösteren de.

Bodrum Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürü Engin Doğan konuyla ilgili şöyle konuştu:

* Canlı müzik yayını ile ilgili olarak öncelikle imar mevzuatına uygun yapı kullanım izin belgesinin olması ve asgari teknik koşullarının sağlanmış olması gerekiyor. Canlı müzik izni müracaatlarının takip aşamasında, yapı içi alanlarının tespiti ve mekanların gürültü seviyelerinin ölçümlerine ihtiyaç duyuyoruz.