Corona virüsü Almanya’daki seks işçilerini de vurdu: Evsiz kaldılar

0
415
Almanya'daki binlerce yabancı uyruklu seks işçisi, corona virüsü salgınından dolayı genelevlerin kapanması ve yurt dışına çıkışların yasaklanması sonrası evsiz kaldı.

Genelevlerin yaklaşık yirmi yıldır yasal olduğu Almanya‘daki yetkililer virüs salgınını yavaşlatmak için geçen ay restoran ve gece kulübü gibi acil olmayan diğer işletmelerle birlikte genelevleri de kapattı. Bochum şehrinde çalışan ve Nicole takma adını kullanan Polonyalı seks işçisi, “Corona virüsü benim için bir felaket oldu. Mart ayı ortasından beri hiçbir gelirim ve kalacak yerim yok” dedi.

Reuters’a konuşan Nicole, tecrit uygulamasından önce müşterileriyle görüşmek ve günlük yaşantısını sürdürmek amacıyla kiraladığı oda için geneleve günlük 90 euro ödüyordu. Ancak o zamandan beri, genelev müdürünün yanında kalıyor.

HÜKÜMET YARDIMI ALABİLİR

Almanya‘daki seks işçileri serbest meslek erbabı olarak nitelendirilip vergi ödüyorlar. Bu nedenle hükümetin salgın sırasında serbest meslek çalışanlarına yardım amaçlı oluşturduğu fondan finansal destek almaya teorik olarak hakları var. Yardımın hatırlatılması üzerine Nicole, “Umarım İş Merkezi vergi iadelerimi kabul edecek ve bu sayede işsizlik ödeneği alabileceğim. Eğer bu gerçekleşirse, bir apartmana taşınabileceğim” ifadelerini kullandı.

Kaynak: sözcü