Aysıla Cengiz: Müzik yaptığımı duyanlar inanamıyor, bu çok saçma

0
119
İmam Hatip ortaokuluna giderken aldığı gitar dersleriyle başlıyor Aysıla Cengiz’in müzik yolculuğu. 13 yaşından beri hem Türkçe hem İngilizce şarkılar yazıp söylüyor. Bugün 18 yaşında ve sözü, müziği kendisine ait olan ilk single’ı ‘Son Bir Kez’, We Play Music etiketiyle dijital platformlarda yerini aldı. Aysıla, hayatta tecrübelerinden ders alamayan, tekrar ve tekrar aynı hataya düşen ve bunu önlemenin yolunu bulamayan insanlar için “Son Bir Kez” diyor.

Henüz büyümüş sayılmazsın ama nasıl bir çocuktun?

Güler yüzlü ve kendi halinde eğlenebilen bir çocuktum. Çocukluğumu düşündüğümde hissettiğim duygular çok keyifli. Büyüyor olmak pek bir şey değiştirmiyor aslında.

İmam Hatip ortaokulunda okumayı sen mi tercih ettin?

Babamın kararıydı.

Bir İmam Hatip okulunda eğitim almak nasıldı?

Bilinenin aksine baskıcı bir ortam yok. Karma koro çalışmalarımız oluyordu. Bildiğiniz şarkı söylenilen korodan bahsediyorum. Dans gösterileri de yapıyorduk. Zaten sadece ortaokulu İmam Hatip’te okudum. Liseyi ise bir Anadolu lisesinde okudum. Müzisyen olduğumu duyanlar İmam Hatip’te okuduğuma inanamıyor ve bu çok saçma. Bazen dans ederken çekilmiş videolarımı paylaşıyorum. Yakın arkadaşlarım dalgasına “İmam Hatip’in yüz karası” yazıyor. Haha!

Muhafazakar bir aile misiniz?

İmam Hatip ortaokulunda okuduğumu duyan herkes ama herkes tutucu bir aileye sahip olduğumu sanıyor. Ancak bu bir yanılgı. Annem tesettürlü bir kadın değil örneğin ve yaptığım müziği sonuna kadar destekliyor. Ben zaten başına buyruk biriyim. Kimse desteklemese de yolumdan şaşmazdım.

Peki, nasıl bir ailesiniz?

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü’nü kazandım. Bu yıl hazırlık sınıfındayım. İkiz kardeşim Aysena ise İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde tıp okuyor. Küçük kardeşim Elif, bu sene güzel sanatlar lisesinin resim bölümüne hazırlanıyor. Annem, hatalarımızdan ders almamızı, kendi kararlarımızı vermemizi ister. Üçümüzü de özgür bırakır.

Bir gün şiirlerimi sesli okumaya karar verdim melodiler kendiliğinden belirdi
İlk şarkını nasıl yazdın? Hatırlıyor musun?

Yazmayı öğrendiğimden beri kendimi durduramıyorum. Şiirler de yazıyorum. Bir gün şiirlerimi sesli okumaya karar verdim ve melodiler kendiliğinden belirdi.

‘Son Bir Kez’ şarkında ne anlatmak istedin?

‘Son Bir Kez’ aslında hüzünlü bir şarkı. Hepimizin “Son bir kez” dediği birisi ya da bir alışkanlığı vardır ama o hiçbir zaman son bir kez olmaz.

Müzikle ilgili en büyük hayalin?

İçtenlikle söylüyorum ki, dünyanın her köşesinde konser vermek istiyorum.

Müziğe dair ilk anın neydi?

İlkokulda teneffüslerde şarkı söyleyerek kendi kendime dolanırdım. Aklıma gelen ilk şey bu

İnsan, çözülmesi en zor denklem
Cevabı bulunamamış soruları paylaşmanın insanları rahatlatacağını düşünüyormuşsun. Sen hangi soruların izindesin?

Aslında çok karmaşık olmayan şeyleri neden ve nasıl bu kadar karmaşıklaştırabildiğimize şaşıp kalıyorum. ‘Beynimiz bunu nasıl başarıyor?’ sorusu benim zihin makinemin köşesinden kalkmayan bir soru. İnsan, çözülmesi en zor denklemlerden biri.

Hiç aşık oldun mu?

18 yıllık ömrümde henüz aşık olmadım. O duyguyu tanımıyorum. Birden çok büyük bir soru gibi geldi gözüme. Haha!

Tabuların var mı?

Bir insan eğer beni aldatacak bir şey yaparsa bir daha güvenmem. Sanırım tek tabum bu.

Gelişime yer bırakmadığından ‘Mükemmel’den nefret ediyorum

Doğum tarihin
12 Eylül 2002

Burcun
Başak

Yaşadığın yer
İstanbul

İdolün: Leonardo da Vinci
Çok sevdiğin albüm
Hello My Name Is… – Bridgit Mendler

Çok sevdiğin şiir
Alone – Edgar Allan Poe

Çok sevdiğin ülke
Fransa

Nefret ettiğin sözcük
Mükemmel

Neden?
Bir şeyin mükemmel olması gelişime yer bırakmaz. Bu yüzden nefret ederim. Herhangi bir şeyin gelişime açık olmasını seviyorum